test

Девочки зонтики

среда, 13 марта 2013 г.

за свит встали козаченьки песня

за свит встали козаченьки песня

за свит встали козаченьки песняЗасвіт встали козаченьки — Вікіпедія

Засвіт встали козаченькиМаруся Чурай на українській марціЗасвіт встали козаченьки  — українська народна пісня, авторство якої приписують напівлегендарній піснярці з Полтави Марусі Чурай [1]. У ній говориться про те, що козак, вірний своєму обов'язку, вирушає в дорогу — захищати рідну землю. Він змушений покинути матір, кохану дівчину. І просить свою неньку, коли з ним щось трапиться, прийняти його дівчину Марусю як за свою дитину.


Пісня побудована у формі діалогу. Є традиційні для народної пісні звертання, зменшувально-пестливі слова, постійні епітети.[ред. ] Використання пісні у літературі та музиціКомпозитор Микола Лисенко ввів пісню «За світ встали козаченьки» до своєї опери «Чорноморці» (1872). У 1937 р. її використали композитори Левко Ревуцький та Борис Лятошинський. здійснюючи нову музичну редакцію опери М. Лисенка «Тарас Бульба» .В. Чемерис написав історичну повість «Засвіт встали козаченьки…» (1991) [4]. вважаючи, що ця пісня — одна із «найславетніших » пісень Марусі Чураївни, адже її «мине лише небагато часу, підхопить і заспіває вся Україна — від сходу до заходу, від півдня до півночі » [2]. У творі використано понад 16 уривків з різноманітних пісень Марусі, пояснюється, як і за яких обставин ці пісні з'являлися [5] .Про «цінність» пісні говорить такий уривок: — Ну й Маруся, ну й Чураївна! — хитав головою війт. — З такою піснею і на смерть підеш. — Цю пісню вже вся Полтава співає, — сказав Махиня. — А треба — щоб вся Україна. Тож, Петре, кульбач коня і в дорогу хутчіш вирушай. Тільки не закудикуй! Поїдеш на Україну, розшукаєш військо гетьмана. (. ) Повезеш козакам пісню Марусі Чурай «Засвіт встали козаченьки». Бо козакам без пісні що без шаблі.


Навіть гірше. Стривай! Пісню добре затямив?


Не забудеш?[ред. ] Варіанти тексту пісні (уривки)


Засвистали козаченьки (с нотами)

ЗАСВИСТАЛИ КОЗАЧЕНЬКИЗасвистали козаченьки в похiд з полуночi,Заплакала Марусенька своï яснi очi. 2 р.«Не плач, не плач, Марусенько, вiзьмем тя з собою,Як будемо вiд’ïжджати в чужую сторону!» 2 р.«Ой iдь та iдь, мiй миленький, та не забавляйся,На конику вороненькiм назад ворочайся!» 2 р.«Ой Бог знає, Бог вiдає, чи я повернуся:за свит встали козаченьки песня

А як прийде зла година будем утiкати!» 2 р.Розплачеться, розтужиться Потоцького жона:«Чи я ж тобi, пане Потоцький, давно не товкла?» 2 р.


Засвистали козаченьки, збiрка козацьких пiсень - "Неформат" - Погружение в классику

3. Ronald (rff000 ) (12 Сентябрь 12 20:00)Про варианты и искажение первоначального текста написано в инете: http://a-pesni.org/kazaki/zaporoz/zasvystali.htmЧитаем следующие строки:"Походная казачья песня. Легенда приписывает ее авторство Марусе Чурай, сочинительнице песен из войска Богдана Хмельницкого (середина 17 века). Она умерла в 23 года от чахотки. Первая строчка исказилась, первоначально было не "засвистали", а "за свит всталы" (встали засветло):За свит всталы козаченки,В похид с полуночи.Заплакала Марусенька,Свои ясни очи!Получила большую популярность также в русских казачьих войсках (на русском языке) - см. "Засвистали бравы казаченьки".Мелодия может варьироваться."Несмотря на это искажение, пластинка была выпущена под искаженным названием.Даже составитель украинского словаря Гринченко цитирует искаженную фразу:"Засвиста́ти, -щу́, -щеш и засвисті́ти, -щу́, -сти́ш, гл. Засвистѣть, засвистать. Засвистали козаченьки в поход з полуночі.


Макс. (1849), 140. Вітер буйний знявсь, засвистів. Мог. 124."Эту словарную статью можно найти на вебстранице:http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/18186-zasvystaty.htmlКомментариев нет:

Отправить комментарий